PLIVANJE: Pelegrini i Feldhuis za istoriju

PLIVANJE: Pelegrini i Feldhuis za istoriju Empty PLIVANJE: Pelegrini i Feldhuis za istoriju

Počalji  Faris****** Uto Mar 25, 2008 12:44 am

PLIVANJE: Pelegrini i Feldhuis za istoriju 13
Italijanska plivačica Federika Pelegrini postavila je novi svetski rekord na 400 metara slobodnim stilom, dok je Holanđanki Marlin Feldhuis isto to pošlo za rukom u finalnoj trci na 50 metara, takođe slobodnim stilom.

Pelegrini je poslednjeg dana Evropskog prvenstva u Ajndhovenu osvojila zlatnu medalju u vremenu 4:01,53 minuta, čime je za čak 60 stotih delova sekunde potukla dosadašnji rekord Francuskinje Lori Manadu, koji je bio na snazi dve godine.

Korali Balmi iz Francuske zauzela je drugo mesto sa čak 2,62 sekunde zaostatka, dok je trećeplasirana Rumunka Kamelija Potek bila za 4,09 sekundi sporija.

Pelegrini je ovim rekordom dobila "osvetu" za to što je u trci na 200 metara diskvalifikovana zbog nepravilnog starta.

"Sigurno da me je taj događaj izbacio iz takta. Mnogo sam želela da osvojim zlato na 400 metara, ali nisam mogla ni da sanjam o ovako dobrom rezultatu", izjavila je Italijanka.

Feldhuis je na 50 metara popravila rekord zemljakinje Inge De Bruin za svega četiri stotinke.

Ona je trijumfovala u vremenu 24,09 sekundi, osvojila treće zlato na ovom EP i srušila najbolji svetski rezultat postavljen još na Olimpijadi u Sidneju 2000. godine.

Upravo Inge De Bruin uručila je Feldhuisovoj buket crvenih lala na ceremoniji uručenja medalja. Srebro je takođe osvojila holandska plivačica, Hinkelin Šrojder (24,59), a bronzu Šveđanka Tereza Alshamar (24,71).

Posle toga je Francuz Alen Bernar osvojio zlato u trci plivača na 50 metara slobodnim stilom, međutim, nije uspeo da postavi četvrti svetski rekord za četiri dana.

Bernar je u ponedeljak preplivao 50 metara za 21,66 sekundi, što je 16 stotinki sporije od rekorda kojeg je postavio dan ranije. U petak i subotu dva puta je popravljao svetski rekord na 100 metara slobodno.